صباح

جزیره ساحلی «صباح» در مالزی، از نظر وسعت، دومین ایالت این کشور است که 2 میلیون نفر جمعیت و سه گروه قومی بزرگ و 32 قومیت فرهنگی دارد.

این جزیره رویایی، آمیخته ای از آب های صاف، شن های نرم و جنگل های استوایی است. صباح روزگاری در تملک سلطان برونئی بوده و مدتی به اجاره یک فرد آمریکائی و سپس یک فرد انگلیسی به نام دنت درآمد.

این جزیره، بعد از جنگ جهانی دوم و اعلام استقلال مالزی به این کشور پیوست و امروزه یکی از پتانسیل های بزرگ گردشگری در مالزی است و بسیاری از گردشگران از آن به عنوان مالدیو مالزی یاد می کنند.

جزیره صباح با آب های دریای چین جنوبی در غرب و دریاهای سولو و سلبز در شرق احاطه شده است. مرکز آن شهر کوتا کینبالو دارای اقامتگاه های لوکسی همانند شانگری و سوترا است. هر دو اقامتگاه مشرف به مناظر خارق العاده دریای چین جنوبی و پارک تونکو عبدالرحمن هستند.

ایالت صباح، پیشینه غنی ای دارد. این ایالت از قرن 9 میلادی به عنوان مرکزی برای تجارت با چین شناخته شده است. بعدها تجارت با کشورهای اسپانیا و پرتغال را آغاز کرد. در قرن 15 میلادی نیز تبعه سلطان برونئی شد. در سال 1880 میلادی، یک تاجر آمریکایی صباح را اجاره کرد.سال 1881 میلادی، صباح به بورنئوی شمالی انگستان تبدیل شد. بعد از جنگ جهانی دوم، این منطقه تحت استعامار انگلیسی ها قرار گرفت. در آخر نیز در سال 1963 میلادی بود که استقلال خود را به دست آورد و بخش جدانشدنی کشور مالزی شد.

نقشه گوگل